Mangútovo, meditačná prax ňungnä, Vesna Čavić (RS)

26.05.2017 (Piatok) - 29.05.2017 (Pondelok)
kto: Vesna Čavić (RS)
čo: Ústranie zamerané na pôstnu meditačnú prax ňungnä
kde: Mangútovo
info: +421 904 166 231 (Janka)
Kto sa chystáte prísť, prosím zaregistrujte sa REGISTRÁCIA.

O ňungnä:

Drahi priatelia,

ňungnä je meditácia na 11-hlavú, 1000-rukú formu Buddhu Milujúce Oči - Čenrezig. Milujúce Oči sú výrazom lásky a súcitu všetkých Buddhov minulosti, prítomnosti a budúcnosti vo forme bódhisattvu. Vo svojej prirodzenosti je veľkým bódhisattvom, ktorý je neustále prospešný všetkým bytostiam. Z tohto dôvodu sa Milujúce Oči považuje za zdroj všetkých požehnaní.

História línie začína v VIII. storočí s Gelongmou Palmo, známou ako princeznou Lakshminkarou, dcérou kráľa Indrabuthiho z Uddijány, a pokračuje až k Gyalsayovi Tomgayovi (autorovi Tridsiatich siedmich praxí bódhisattvov), ktorý preniesol ňungnä tak ďaleko, že sa stalo súčasťou všetkých hlavných tibetských línii a pokračuje dodnes.

Doslovný význam ňungnä je "zotrvanie v pôste". Pôst je skutočne dôležitou súčasťou ňungnä, ale ako uvidíte, je to len jeden z prvkov tejto bohatej a komplexnej praxe. Ňungnä je veľmi silná očistná prax, kde sa na jednej strane zbavujeme starých vecí z nášho skladovacieho vedomia a na strane druhej budujeme obrovské množstvo dobrých dojmov a zásluh, ktoré sú užitočné na našej ceste k osvieteniu. Generujeme tu najvyššiu altruistickú motiváciu boddhičity ako vnútorný základ našej praxe.

Ňungnä je ústranie, na ktorom sa zameriavame na meditáciu. Počas praxe zostávajú všetci účastníci v silovom poli, ktoré vytvárame. Vzhľadom na to, že ide o prax krija tantry, zdôrazňuje sa rituálny aspekt, ktorý zahŕňa vysoký stupeň čistoty, ako osobnej tak aj miestnej. Takisto dodržiavame určité pravidlá, ako je nefajčiť cigarety, nepiť alkohol a jeme iba vegetariánske jedlá, čo tiež zahŕňa nejedenie, nepitie a nerozprávanie na druhý deň ústrania. Ak je to potrebné, môžu sa pre účastníkov urobiť určité výnimky, napríklad zo zdravotných dôvodov.

O transmisii:

Vesna Čavić je z Belehradu zo Srbska. Žiačkou lámu Oleho je od roku 1994. Renate Scholz, ktorá je hlavnou učiteľkou ňungnä v centrách diamantovej cesty po celom svete, ju požiadala aby jej pomáhala s jej mnohými žiadosťami na túto prax. Po tom, čo láma Ole dal Vesne požehnanie, v roku 2006 odišla do kláštoru Montchardon vo Francúzku, kde získala transmisiu absolvovaním tzv. Bieleho ňungnä - čo je osem ňungnä za sebou. Učí a robí ňungnä s priateľmi od roku 2008.

Ďalšie informácie:

Môžu sa ústrania zúčastniť aj noví praktikujúci?

Áno, ak majú útočisko. Mali by však vedieť, že meditujeme 9 hodín denne, že prítomnosť účastníka na každom sedení je potrebná a že nie je možné odísť uprostred praxe predtým, ako vypršia sľuby, ktoré dávame každé ráno.

S ohľadom na to je ľahké pochopiť odporúčanie Lámu Oleho, že táto prax je väčšinou pre praktikujúcich, ktorí už nejaký čas robia ngondro(prípravné cvičenia). Ak však radi meditujú a naozaj sa im páči Čenrezig - sú vítaní!

Čo ak niekto nemá čas zúčastniť sa celého ústrania?:

Je možné spraviť polovičné ňungnä, tzn. zostať celú sobotu a do konca prvého sedenia v nedelu. Toto je možné však len v tom prípade, že niekto naozaj nemá čas na celé ústranie a len v špeciálnych prípadoch.

Je možné spať počas ústrania doma?:

Nie, ňungnä je tzv. uzavreté ústranie, čiže všetci účastníci sú stále na mieste ústrania.

Čo ak nemôžeme mať druhý deň bez jedla a pitia?:

Niekedy sa ľudia pýtajú na jednoduchšie podmienky. Je možné mať ľahší variant, volá sa Nene a tiež je to veľmi dobré.

Potrebujeme nejaké špeciálne oblečenie?:

Nie. Ale keďže počas ústrania robíme aj trošku poklony, je užitočné mať dostatok čistého oblečenia. Ako sme spomínali, je to prax krija tantry, takže sa zdôrazňuje rituálny aspekt. Znamená to, že miesto ústrania, ako aj my, by mali byť čisté a upratané - mali by sme s nimi zaobchádzať, ako keby tam bývali Karmapa alebo Čenrezig.

Časový harmonogram:

Piatok - prvý večer - o 20:00

úvodná prednáška - budeme hovoriť o Milujúcich očiach, o výhodách praxe ňungnä spolu so základnými pokynmi a vysvetleniami o sľuboch. Pre tých, ktorí idú ňungnä absolvovať prvýkrát absolvujú ňungnä, je táto úvodná prednáška povinná. Tieto vysvetlenia si môžu vypočuť aj tí praktikujúci, ktorí sa ústrania nezúčastnia. Pred vysvetleniami pripravíme oltár a tormy pre ústranie.

1. celý deň ňungnä - Sobota

  • 06.00 - 09.00 sľuby, meditácia
  • 09.00 - 10.00 raňajky
  • 10.00 - 13.30 meditácia, otázky a odpovede v súvislosti s praxou
  • 13.30 - 16.00 obed, prestávka
  • 16.00 - 18.00 meditácia
  • 18.00 - 19.00 prestávka
  • 19.00 - 22.00 ukončenie posledného sedenia, Mahákala, vysvetlenie k ďalšiemu dňu, otázky a odpovede

Všetko jedlo je striktne vegetariánske (bez vajíčok, cesnaku, cibule a veľmi pikantného).

2. celý deň ňungnä - Nedeľa

  • 06.30 - 08.00 sľuby, meditácia
  • 08.00 - 09.00 prestávka
  • 09.00 - 12.30 meditácia
  • 12.00 - 15.00 upratanie miesta, prestávka
  • 15.00 - 17.00 meditácia
  • 17.00 - 18.00 prestávka
  • 18.00 - ..... ukončenie posledného sedenia, Mahákala

Toto je špeciálny ňungnä deň, kedy nejeme, nepijeme a nerozprávame, len sa sústredíme na meditáciu. Počas prestávok môžeme odpočívať, čítať knižky, niečo písať, masírovať sa navzájom, ísť na prechádzku. Dobrý nápad je tiež pozrieť si po poslednom sedení nejaký dharma film.

3.deň ňungnä - Pondelok ráno

  • 06.00 - 07.00 meditácia (bez sľubov)
  • 07.00 - 07.30 ryžová polievka
  • 07.30 - 09.00 meditácia - ukončenie praxe

Posledné sedenie môžeme začať aj veľmi skoro, aby ľudia mohli v prípade potreby odísť do práce. Meditačné sedenie trvá približne 3 hodiny. Počas sedenia budeme mať ryžovú polievku alebo ovsenú kašu, ako prvé jedlo po pôste.

Na koniec ústrania dostaneme dobré raňajky, nevegetariánske.

Nie je to nevyhnutné, ale bolo by dobré mať po ústraní čas na relaxáciu, ak si to viete zariadiť.

Cena

  • 35 € za celý kurz


Buddha