O nás
slovenská sangha
Počas posledných desiatok rokov sa buddhizmus diamantovej cesty, vďaka aktivite 16. Gjalwa Karmapu Rangdžung Rigpä Dordže (v súčasnosti už 17. Gjalwa Karmapu Trinlä Thajä Dordže), lámu Ole Nydahla ako i ďalších lámov, učiteľov a študentov, rozšíril za hranice Tibetu, pričom po celom svete vznikli stovky centier buddhizmu diamantovej cesty línie Karma Kagjü (v roku 2015 ich bolo viac ako 650). Moderní a nezávislí ľudia sa v nich môžu stretávať s nadčasovými učeniami o prirodzenosti mysle, ktoré vedú k trvalému a nepodmienému šťastiu. Ku krajinám, kde sa buddhizmus diamantovej cesty veľmi rýchlo rozvíja už niekoľko rokov, patrí aj Slovensko a Česká republika.
Prvé buddhistické centrá a meditačné skupiny vznikli na Slovensku v roku 1996. Dnes sa v 15 centrách a meditačných skupinách stretáva približne 300 ľudí - buddhistické metódy im umožňujú objavovať neobmedzené kvality mysle pre dobro všetkých. Centrá nemajú žiadnu hierarchiu ani organizačnú štruktúru. Nie sú ovplyvnené kultúrnymi ani politickými vplyvmi a zameriavajú sa na používanie Buddhovych učení v každodennom živote. Fungujú na báze priateľstva a idealizmu tých, ktorí okrem vlastnej praxe venujú svoj čas a energiu i na rozvoj centier a buddhizmu diamantovej cesty na Slovensku a v zahraničí.
Naše aktivity okrem zabezpečovania centier:
- Pozývanie buddhistických učiteľov zo zahraničia a organizovanie ich prednášok v slovenských mestách. Niekoľkokrát do roka (približne raz za mesiac) organizujeme prednášky, meditačné ústrania a kurzy s cestujúcimi učiteľmi. Raz až dvakrát do roka prichádza na Slovensko láma Ole Nydahl a na jeho verejnej prednáške je zvyčajne 700 až 1000 účastníkov zo Slovenska i zo zahraničia.
- V auguste 2004 sa na Slovensku prvý raz konal týždenný meditačný kurz "Prenosu vedomia" ("Phowa"), ktorý viedol láma Ole Nydahl. Zúčastnilo sa na ňom približne 1000 ľudí z 15-tich krajín sveta.
- V auguste 2005 po prvýkrát navštívil Slovensko spolu s lámom Olem Nydahlom, 17. Gjalwa Karmapa Trinlä Thajä Dordže. Na úvodnej prednáške lámu Oleho Nydahla v bratislavskom PKO sa zúčastnilo 1200 ľudí a iniciáciu na Buddhu Milujúce Oči od Gjalwa Karmapu prijalo približne 1800 ľudí z celého sveta.
- Vydávanie kníh, časopisov, brožúr a iných materiálov (doteraz, okrem rôznych interných materiálov, vyšlo v slovenčine päť čísel časopisu Buddhizmus dnes, knihy Ako sa veci majú, Buddhovia zo strechy sveta a brožúra Praktický buddhizmus.)
- Budovanie buddhistického centra pre meditačné ústrania - Mangútovo. Na pozemku, ktorý sa nám podarilo získať koncom leta 2005, chceme vytvoriť miesto, kde budú môcť meditovať ľudia zo Slovenska i zo zahraničia a kde sa budú konať kurzy a meditačné ústrania. V auguste 2006 sa na Mangútove prvýkrát konal kurz s lámom Olem Nydahlom. 28. až 30. septembra 2007 sme zorganizovali medzinárodný víkend s cestujúcimi učiteľmi zo štyroch krajín - MMS - Mangútovské meditačné stretnutie. Tento projekt bol finančne podporený aj grantom z Višegrádskeho fondu.
- Prevádzka tejto webstránky www.buddhizmus.sk a intranetu "Sangha Web" s vlastným serverom.
- PR aktivity, ktorých cieľom je priblížiť buddhizmus širšej verejnosti. Začiatkom mája 2007 sme zorganizovali filmový festival Buddhovia v Charliese, ktorého cieľom bolo priblížiť tibetský buddhizmus filmovými projekciami spojenými s rozprávaním učiteľov buddhizmu diamantovej cesty.
Uvedené aktivity zastrešuje občianske združenie Spoločnosť buddhizmu Diamantovej cesty.