Prečo nie je rozumné používať Internet Explorer

Asi ste to už počuli X krát a stále sa vám zdá, že to predsa nemôže byť až také zlé, keď ho stále všetci používajú; ale naozaj je, je to len začarovaný kruh. Nebudeme sa tu vykecávať, len v skratke to podstatné:

  • Explorer obsahuje množstvo bezpečnostných chýb, mnohé z nich doteraz nie sú opravené a pre aspoň relatívnu bezpečnosť by ste museli stále sťahovať aktualizácie (robíte to? ;).
  • Microsoft už nebude opravovať chyby v Exploreri vo verziách starších ako Windows XP so Service Packom 2.
  • Chyby Explorera sú v praxi zneužívané, nie len to len akademická teória. Väčšinou "len" znemožnia normálne browsovanie nainštalovaním rôznych reklám, ale sú už aj také, ktoré nainštalujú odchytávače hesiel do internetbankingu.
  • Plus množstvo ďalších chýb spôsobujúcich padanie, "mrznutie" a zlé zobrazovanie správne napísaných stránok; okrem toho, že Explorer ignoruje mnohé veľa rokov staré štandardy (na ktorých tvorbe sám Microsoft spolupracoval), mnohé iné interpretuje nesprávne (aj naša stránka má množstvo "hackov", ktoré sú potrebné len kvôli správnemu zobrazeniu v Exploreri; plus napríklad fotogalérie sa niekedy napriek nim nezobrazia vôbec, treba zmeniť veľkosť okna(!) a potom sa to zobrazí správne...)

Táto stránka bola vytvorená už dosť dávno, ale jej obsah stále kompletne platí pre IE 6. Microsoft medzičasom vydal IE 7, ktorý by mal aspoň časť problémov riešiť; zatiaľ to moc optimisticky nevyzerá, ale ak už musíte používať IE, sedmička je určite najlepšia.

Čo teda používať

Možnosti sú nasledovné:

Firefox (slovensky)
v súčasnosti asi najlepšia voľba, je rýchly, stabilný a malý (iba 7MB inštalačný súbor pre Windows), už v základnej verzii má všetko čo Explorer a oveľa viac, pritom je stále jednoduchý na používanie; v prípade záujmu preň existuje obrovské množstvo najrôznejších rozšírení
Mozilla
postavená na tom istom základe ako Firefox, Mozilla je staršia, väčšia a o niečo lepšie odskúšaná, obsahuje aj e-mail klienta a editor webstránok
Opera
veľmi malý (3.5MB inštalačky), rýchly a kvalitný prehliadač, čo do konfigurovateľnosti a funkcií sa jej ťažko vyrovná aj Firefox s 50 rozšíreniami ;), tiež obsahuje aj e-mail klienta (pracujúceho na podobnom princípe ako Google Gmail), o niečo horšie ale zvláda zle napísané stránky (ktorých je ale našťastie stále menej)

Odkazy pre tých, ktorí chcú vedieť viac

Slovensky a Česky

AnglickyBuddha