Všetci si myslia, že sú "ja" alebo "osoba", nejaké "ego" alebo čokoľvek iné, čo ich návyková myseľ vníma ako reálne, ale keď to hľadajú, nemôžu to nájsť.
Línia Karma Kagjü je jednou zo štyroch hlavných škôl tibetského buddhizmu. Ako línia priameho ústneho prenosu kladie dôraz najmä na meditáciu a prostredníctvom interakcie s kvalifikovaným učiteľom môže priniesť úplnú a priamu skúsenosť prirodzenosti mysle. Metódy školy Karma Kagjü učil historický Buddha Šákjamuni svojich najbližších študentov. Neskôr ich odovzdávali ďalej indickí mahásiddhovia Tilopa, Náropa, Maitripa a slávni tibetskí jogíni Marpa a Milarepa. V dvanástom storočí n.l. prijal tieto učenia prvý Gjalwa Karmapa od mnícha Gampopu a následné vedomé zrodenia Karmapov ich zachovávajú živé a plné sily až do dnešných čias. V súčasnosti veľkí tibetskí učitelia (tib. lámovia) ako J.S. 17. Karmapa Trinle Thaje Dordže a J.S. Künzig Šamar Rinpočhe pokračujú v tejto neprerušenej tradícii a navštevujú mnohé centrá buddhizmu diamantovej cesty Karma Kagjü po celom svete.
Škola Karma Kagjü ponúka praktické učenia použiteľné v kažodennom živote. Disponuje bohatým výberom metód pre svetských praktikujúcich a uskutočniteľov, vďaka ktorým môžu rozvíjať vnútorné bohatstvo a jasnosť mysle v meditácii, aj počas každodenných aktivít. Strechu samo-oslobodzujúceho pohľadu Veľkej pečate (skt. mahámudra) podopierajú tri piliere: verifikovateľné nedogmatické učenia, meditácia a prostriedky, ako upevniť dosiahnuté úrovne vedomia.