Rozdiel medzi Buddhom a ostatnými je len jeden - on má rozvinuté všetky kvality tela, reči a mysle. Všetci môžu dosiahnuť presne to isté.
Predtým, než vôbec začneme meditovať, prvou radou je začať tromi hlbokými výdychmi, aby sme vyvetrali nadbytočný vzduch z nášho tela.
Potom dýchame stále nosom, s rovným ale uvoľneným chrbtom. “Keď začíname,” radí J.S. Karmapa, “je lepšie zavrieť oči. Neskôr, keď dokážeme upokojiť myseľ tak, ako to potrebujeme, môžeme trochu oči otvoriť – nie však príliš.” Bod, na ktorý sa sústreďujeme, je šikmo dolu pod uhlom 45 stupňov, na vzdialenosť dvoch paží od nosa.
“Je mnoho spôsobov, ako meditovať. Často je najlepším spôsobom upokojenia mysle počítanie. Pretože myseľ je zvyknutá na pohyb, dáme jej nejaký rytmus a neutrálny bod koncentrácie počítaním nádychov tak, že sa nerozruší. Dýchame skôr z oblasti brucha ako hrudným dýchaním. Ako radí Gjalwa Karmapa: “Uvedomte si, že v tejto chvíli nič iné nie je dôležité.”
Pre tých, čo vykonávajú zložité buddhistické sprítomňovacie praxe ako napríklad Štyri základné cvičenia, J.S. Karmapa pripomína, že aj keď je sledovanie dychu základnou formou meditácie, môže nám pomôcť aj pri iných našich meditáciách. “Ak máme problém meditovať, akúkoľvek prax robíme, toto je to čo treba spraviť. Potom sa zjednoduší aj akákoľvek iná prax.” Meditujte podľa týchto rád a myseľ sa stane omnoho pružnejšia a pokojnejšia.”
Moderní praktikujúci čelia tej istej prastarej otázke, ktorú si meditujúci kládli sami sebe i navzájom tisícky rokov: Ako sa mám motivovať, aby som meditoval každý deň? Sme si vedomí toho, že meditácia je pre nás užitočná a predsa nám každodenné aktivity a rôzne záväzky môžu skomplikovať zabezpečenie toho, aby sme meditačné sedenie uložili do nášho zaneprázdneného rozvrhu každý deň. V dnešnej dobe, keď dokonca aj najväčší producenti správ majú stĺpčeky s radami pre meditáciu, sa môžeme inšpirovať z 2 500 rokov skúseností buddhistickej meditácie.
Tu ponúkame päť overených „meditačných“ tipov na prekonanie najbežnejších problémov, s ktorými sa stretávajú začiatočníci ale aj pokročilí praktikujúci, keď sa motivujú k pravidelnej praxi.
Ak sa chystáme venovať nejaký čas meditačnej praxi, chceme sa uistiť že vynaložené úsilie nebude nadarmo. Upokojujúce je uvedomiť si, že nielen generácie buddhistických majstrov, ale aj čoraz viac moderných vedcov potvrdzujú fakt, že meditácia vedie k zvýšeniu úrovne spokojnosti. Psychológovia napríklad zistili, že „Meditácie na Milujúcu láskavosť môžu mať pozitívny vplyv najmä na naše schopnosti a spokojnosť ”, a môžu dokonca – doslova a obrazne – pozitívne ovplyvňovať samotný rytmus nášho srdca.
Výskum vplyvu sústredenia sa na komplikované a nádherné formy buddhov používaných ako meditačné objekty v meditáciách buddhizmu diamantovej cesty zistil, že meditácia na buddhovské formy zlepšuje procesy spracovania vizuálnych a priestorových vnemov v mozgu..
A ak ani toto nie je dostatočné pre tých z nás, čo sú zameraní viac svetsky, bolo preukázané, že meditujúci buddhisti robia racionálnejšie ekonomické rozhodnutia. Nad tým sa môžete zamyslieť pri plánovaní dôchodku alebo stopovaní domov z výletu do kasína.
Aj keď sa to môže sa zdať v protiklade s tým, čo vraví intuícia, ak nasledujete autentické meditačné techniky, je ťažké to robiť zle. Emócie prichádzajú a odchádzajú ako počasie, takže či sa dnes cítime pokojní alebo rozrušení, mierni alebo v bojovej nálade, nie je veľmi dôležité. Keď vynakladáme úsilie aby sme si všimli blúdenie našej fantazírujúcej mysle a vždy ju voľne privedieme naspäť ku koncentrácii, potom hlboké a dlhodobé zmeny zároveň s pravidelnou praxou nastanú nevyhnutne. Láma Ole Nydahl, moderný majster meditácie, radí:
Jedno z učení, na ktoré dozrel čas, vraví, že sa máme pokúšať nehodnotiť vlastný pokrok – a to sa týka aj ľudí s mnohoročnou praxou. Napĺňali sme svoje mysle rôznymi tendenciami od času bez počiatku, a .... dokonca aj rozsiahly a rýchly rozvoj si človek sám na sebe nemusí všimnúť. Je to kvôli nedostatku kontrastu – porovnanie s našou minulou situáciou nemáme alebo je dramaticky obmedzené. Preto najistejším znakom rozvoja je, že očakávané rušivé reakcie sa objavujú zriedkavejšie alebo sú slabšie. Ďalšou radou je nebojovať s myšlienkami počas meditácie, ale jednoducho sa o ne nestarať, ak sa neobjaví niečo naozaj dôležité. (Novoročný list lámu Oleho 2011)
Takže zabudnite na vyhodnocovanie samého seba a sústreďte sa na to, aby ste si osvojili návyk.
Láma Ole tiež radí: Ak sa ráno zobudíte a diskutujete v duchu sám so sebou aby ste sa presvedčili, že chcete meditovať, tak ste prehrali. Musíte si vytvoriť z meditácie návyk, aby nebola predmetom rozhodovania. Opakovaním a podvedomou asociáciou sa návyky stávajú naším automatickým spôsobom správania. Prirodzená zotrvačnosť potom hrá v náš prospech – je treba vynaložiť isté úsilie na vytvorenie zvyku. Keď už ho ale máme pevne vytvorený, je treba úsilie na to, aby zmizol. Už predtým sme vraveli o tom, ako si vytvoriť návyk. O túto oblasť je rastúci záujem a prebieha v nej čulý psychologický výskum.
Buddhisti používali meditačné koráliky alebo mály tisícky rokov, aby udržovali koncentráciu počas meditačných sedení a zároveň počítali opakovania mantier. V dnešnej dobe môžu rovnako dobre so sebou nosiť málu alebo mať aplikáciu na smartfóne.
Obľúbená aplikácia na sledovanie návykov Lift na svojom blogu o pravidelnej meditácii vraví, že 11 dní je magické číslo – po 11 nasledujúcich dňoch s meditovaním má človek 90%-nú pravdepodobnosť, že bude v návyku pokračovať.
Lift tiež rozbehol iniciatívu March Meditation challenge, kde členovia ich komunity zdieľajú informácie o tom, čo im pomohlo vytvoriť a udržiavať návyk meditácie. Tipy z centra buddhizmu diamantovej cesty v Londýne nájdete na @DWBLondon, a mnohé ďalšie na Twitteri na odkaze #marchmeditation.
Či už zvolíte Seinfeldovu metódu zvýšenia produktivity s použitím staromódneho kalendára alebo najnovšie elektronické zariadenia, môžete sa podporiť v meditácii a uľahčiť si to s pomocou materiálnych vecí.
Mnohí sa obávajú, že meditáciu nebudú robiť „správne“, alebo majú problém udržiavať koncentráciu. Ak počas sedenia vaša myseľ blúdi, možno vám pomôže vedená meditácia.
Môžete si vychutnať J.S. 17. Karmapu Trinlä Thajä Dordžeho, hlavu línie Karma Kagjü, vo vedenej meditácii na dych. V tomto videu dáva J.S. Karmapa rady a tipy k meditácii pre začiatočníkov rovnako ako pre pokročilých praktikujúcich a vedie meditáciu nahlas:
Alebo môžete skúsiť meditovať na buddhu spoločne s lámom Ole Nydahlom:
Teraz je rad na vás. Pokúšate sa začať meditovať? Ako sa vám darí dodržiavať zvyk meditovať?