Úvod > Aktivity > Novinky > Novinka

Karmapove prianie k 81. narodeninám Lámu Oleho

18.03.2022
J.S. 17. Karmapa Thajä Dordže a Láma Ole J. S. 17. Karmapa Trinlä Thajä Dordže zverejnil prianie k 81. narodeninám Lámu Oleho Nydahla, ku ktorému sa pripájame a prinášame aj jeho preklad | FB
Naí Dillí, 18. marca 2022

Drahí priatelia v dharme,

zajtrajšok je dňom narodenia Lámu Oleho – priaznivým dňom, ktorý by sme všetci mali osláviť rozvíjaním vďačnosti a ocenením jeho neúnavnej oddanosti Buddhovej dharme. Navyše, tento rok si ešte pripomíname päťdesiate výročie organizácie Buddhizmu Diamantovej cesty, ktorú založili Láma Ole so svojou ženou Hannah na podnet môjho predchodcu, Jeho Svätosti 16. Gjalwa Karmapu, a ktorá v súčasnosti zahŕňa viac ako 600 buddhistických meditačných centier po celom svete. Teším sa z neochabujúcej odvahy a odhodlania Lámu Oleho, ktoré počas posledných 50-tich rokov nahromadili nesmierne zásluhy, inšpiráciu a radosť.

Ako som už povedal pri predchádzajúcich príležitostiach, učitelia ako Láma Ole sú extrémne vzácni a je ťažké ich nájsť, a mali by sme si pripomínať, že ak sme takého učiteľa počas svojho života našli, mali by sme si ho vážiť najlepšie, ako vieme.

Ako to robíme? Samotný Buddha učil, že aby sme si náležite vážili svojho učiteľa, nesmieme sa zameriavať na osobu či formu učiteľa, ale na jeho alebo jej prax, či esenciu.Takže, to je niečo, na čo sa všetci potrebujete zamerať, a ak to urobíte, bez ohľadu na to, kde ste, učiteľ tam bude vždy s Vami.

Aj keď už ubehol nejaký čas, odkedy sme sa naposledy osobne stretli a s najväčšou pravdepodobnosťou ešte nejaký čas potrvá, kým sa stretneme opäť, rád by som Vás uistil, že moje myšlienky a priania sú vždy s Vami všetkými.

V tento priaznivý deň žiadam všetkých svojich žiakov, aby sa ku mne pripojili v recitovaní mantry a sádhany Bielej Táry s prianiami za dobré zdravie a dlhovekosť Lámu Oleho. Nech jeho aktivita pokračuje, aby prinášala veľký úžitok všetkým cítiacim bytostiam.

S prianiami

Thajä Dordže, Jeho Svätosť 17. Gjalwa KarmapaBuddha