Polovica rozvoja spočíva v tom, zabudnúť na seba.
J. S. 17. Karmapa Trinle Thaje Dordže sa narodil v Tibete 6. mája 1983. Bol najmladším synom 3. Mipham Rinpočheho, veľkého ňingma Lámu a Decen Wangmo, dcéry vznešenej rodiny pochádzajúcej od kráľa Gesara z Lingu. Keď mal chlapec jeden a pol roka, začal ľuďom hovoriť, že je Karmapom. V roku 1994 sa mu aj s rodinou podarilo utiecť z Tibetu do Nepálu a odtiaľ do Indie. Mladý Karmapa dorazil do Nového Dilí v marci toho istého roku, kde ho počas uvítacej ceremónie Šamar Rinpočhe formálne rozpoznal ako 17. Gjalwa Karmapu. 17. Karmapa dostal meno Trinle (znamená „Buddhovská aktivita“) Thaje („Bezčasový“) Dordže („Nemennný“).
V roku 1997 bol J.S. 17. Karmapa Trinle Thaje Dordže oficiálne pozvaný do Bhutánu na kremáciu Topgu Rinpočheho, kde bol prijatý so všetkými poctami. Trojhodinová jazda z Bhutánskych hraníc do hlavného mesta Thimpu zabrala sedem hodín, nakoľko ho popri ceste zdravilo tisíce priaznivcov. 17. októbra roku 1997 prišlo tritisíc ľudí na jeho požehnanie a celá kráľovská rodina vrátane kráľa a štyroch kráľovien ho prijali ako 17. Karmapu.
V októbri roku 1999 17. Gjalwa Karmapa mal svoje prvé medzinárodné turné učení a odovzdával iniciácie niekoľko tisíc ľuďom v Singapure a Taiwane. Začiatok nového milénia bol spojený s jeho historicky prvou návštevou na Západe. V Dusseldorfe, Nemecku, Karmapu nadšene prijalo 6000 študentov z niekoľkých stovák centier buddhizmu Diamantovej cesty z vyše 30 krajín.
V decembri roku 2003, po ukončení svojho formálneho vzdelania, bol 17. Karmapa vyhlásený za „Veľkého tantrického majstra“ (skt. Vadžračárja). 17. Karmapa Thaje Dordže momentálne sídli v Kalimpongu, Indii, kde pokračuje vo svojom duchovnom tréningu a západnom vzdelaní.